2002 Results

Once again we had 5 events during this year – same as the previous two years.

file000233074794

200km BRM 7 April 2002

We started the year with another big event – 112 finishers.

Name Club Distance Time
Johan Roux Triangle C.C. 200km 6hr40min
Jacques Powell Triangle C.C. 200km 6hr40min
Gerbie Strydom Meyerton C.C 200km 6hr42min
Alex Pavlov Individual 200km 6hr42min
Johan Calitz Vaal C.C. 200km 6hr45min
Sjoerd Douwenage Riverside P.P. 200km 6hr45min
Alexander De Jesus G.S. Cycling Team 200km 6hr45min
Wikus Van Deventer G.S. Cycling Team 200km 6hr45min
Riaan Van Niekerk G.S. Cycling Team 200km 6hr45min
Ockey Redelinghuys Perfomance C.C. 200km 6hr45min
Shaun Davel Individual 200km 6hr45min
Michael Wade Individual 200km 6hr45min
Pieter Cloete Riverside P.P. 200km 6hr46min
Pieter De Bruin Riverside P.P. 200km 6hr46min
Peter Koch Vets. C.A. 200km 6hr46min
Jacques Britz Individual 200km 6hr46min
Mariska De Wet Individual 200km 6hr46min
Johan Grebe Individual 200km 6hr46min
Suzette Mayer Individual 200km 6hr46min
Jan Pelser Individual 200km 6hr46min
George Taylor Individual 200km 6hr46min
Max Guglielmi Gary Beneke 200km 6hr47min
Vincent Van Schalkwyk Gary Beneke 200km 6hr47min
Willie Gibbon Riverside P.P. 200km 6hr47min
Jannie Van Niekerk Triangle C.C. 200km 6hr47min
Andries Smith G.S. Cycling Team 200km 6hr47min
Jan Esterhuizen Individual 200km 6hr47min
Charles Naude Individual 200km 6hr47min
Andre Smith Individual 200km 6hr47min
Andries Van Der Merwe Individual 200km 6hr47min
Amelia Werth Individual 200km 6hr47min
Jakes Jacobs Meyerton C.C 200km 6hr55min
Rupert Bester Riverside P.P. 200km 7hr02min
Fred Willik Riverside P.P. 200km 7hr02min
Emil Klemp Parys C.C. 200km 7hr02min
Mariette Labuschagne Parys C.C. 200km 7hr02min
Simon Van Der Ende Parys C.C. 200km 7hr02min
Anne Rossouw Aurasan 200km 7hr06min
Raymond Rossouw Aurasan 200km 7hr07min
Emmah Bosch Speke 200km 7hr20min
Per Pedersen-Hoien Speke 200km 7hr20min
Ruann Redelinghuys Perfomance C.C. 200km 7hr30min
Hendrik Viviers Individual 200km 7hr30min
Mike Nelson Midrand C.C. 200km 7hr31min
Francois Symington Individual 200km 7hr36min
Colin Avent Riverside P.P. 200km 7hr40min
Johan Venter Individual 200km 7hr40min
Riaan Dreyer Individual 200km 7hr44min
Fanie Duvenhage Samancor 200km 7hr45min
Rudolph Duvenhage Samancor 200km 7hr45min
Johan Viljoen Riverside P.P. 200km 7hr54min
Martin Volschenk Riverside P.P. 200km 7hr56min
Riaan Jacobs Individual 200km 7hr56min
Pieter Kruger Individual 200km 8hr00min
Jan Lombard Individual 200km 8hr00min
Hetta Lombard Individual 200km 8hr00min
Rudolph Nel Individual 200km 8hr00min
Graham Farquher Individual 200km 8hr01min
Patrick Barber Individual 200km 8hr05min
Conrad Englebrecht Individual 200km 8hr05min
Darryl Shafto Individual 200km 8hr05min
Issie Mathee Heibron C.C. 200km 8hr08min
Madeleine Claasen Riverside P.P. 200km 8hr10min
Hennie De Beer Individual 200km 8hr12min
Johan Fourie Individual 200km 8hr12min
Odelia Jordan Individual 200km 8hr15min
Fernando De Abreu Gary Beneke 200km 8hr20min
Carel Prinsloo Individual 200km 8hr20min
August Leibach Vaal C.C. 200km 8hr25min
Abraham Swanepoel Individual 200km 8hr25min
Jan Nel Perfomance C.C. 200km 8hr26min
Freddy Seaward Individual 200km 8hr26min
Jacques De Villiers Perfomance C.C. 200km 8hr27min
Johan De Villiers Perfomance C.C. 200km 8hr27min
Gideon Hanekom Individual 200km 8hr28min
Marius Visagie Individual 200km 8hr29min
Riaan Claasen Riverside P.P. 200km 8hr30min
Arnold Jensen Riverside P.P. 200km 8hr30min
Frans Steyn Individual 200km 8hr30min
Maruis Grundlingh Individual 200km 8hr37min
Christo Janse Van Vuuren Individual 200km 8hr37min
Jaco Boshoff Riverside P.P. 200km 8hr39min
Frans Labuschagne Carleton Wheelers 200km 8hr40min
Bill Dixon Cresta Wheelers 200km 8hr44min
Edward Grundlingh Individual 200km 8hr44min
Gerrit Pretorius Cresta Wheelers 200km 8hr45min
Fritz Swart Middleburg Flying Wheels 200km 8hr45min
Gareth Genis Individual 200km 8hr46min
Lajos Hartmann Vaal C.C. 200km 8hr50min
Hentie Liebenberg Midas Perf. Cycling 200km 8hr54min
Michael Harcombe Rentmeester 200km 8hr55min
Chris Fourie Individual 200km 8hr58min
Pieter Janse Van Vuuren Individual 200km 8hr58min
James Horne Individual 200km 9hr06min
Boyd Smit Individual 200km 9hr20min
Francois Van Eeden Individual 200km 9hr20min
Edward Thomlinson Aurasan 200km 9hr28min
Leon Jacobs Vaal C.C. 200km 9hr29min
Barry Shaw Cresta Wheelers 200km 9hr40min
Mike Emmerich Individual 200km 10hr00min
Ernie Dent Florida C.C. 200km 10hr04min
Samantha Langa Individual 200km 10hr04min
Sean Gallick Club 100 200km 10hr12min
Jan Myburgh Maltrappers 200km 10hr12min
Cecile Myburgh Maltrappers 200km 10hr13min
Carol Potgieter Maltrappers 200km 10hr13min
Johan Coetzer Individual 200km 10hr13min
Brenda Fourie Individual 200km 10hr13min
Hendrik Scheepers Individual 200km 10hr15min
Stephen Winks Aurasan 200km 10hr20min
Andries Van Der Berg Maltrappers 200km 10hr24min
Tommie Taylor Individual 200km 10hr50min

200km BRM 16 June 2002

We had 31 finishers.

Name Club Distance Time
Christoff Van Heerden Rockhoppers Mtb 200km 7hr20min
Craig Steyn Summit Cycles 200km 7hr25min
Ernest Watson Summit Cycles 200km 7hr26min
Anton Bosman Summit Cycles 200km 7hr29min
Schalk Kruger Speke 200km 7hr30min
Rodney Giddish Midrand Country Cyclists 200km 7hr40min
Mike Nelson Midrand Country Cyclists 200km 7hr40min
Ian Hughes Midrand Country Cyclists 200km 7hr55min
Michael Westlake Midrand Country Cyclists 200km 7hr55min
Jan Myburgh Germiston Wheelers 200km 8hr12min
Michael Pepper Germiston Wheelers 200km 8hr12min
Daniel Smith Germiston Wheelers 200km 8hr12min
Anton Ackerman Germiston Wheelers 200km 8hr17min
Artur Periera Germiston Wheelers 200km 8hr17min
Carol Potgieter Germiston Wheelers 200km 8hr17min
Dave Avnit Capri Wheelers 200km 8hr17min
Troy Houston-McMillan Germiston Wheelers 200km 8hr25min
Chris Naude Germiston Wheelers 200km 8hr25min
Willie Van Staden Carleton Wheelers 200km 8hr26min
Marlene Van Heerden Rockhoppers Mtb 200km 8hr26min
Mervyn Abel Germiston Wheelers 200km 8hr27min
Etienne Malan Cresta Wheelers 200km 8hr28min
Paul Diedericks Germiston Wheelers 200km 8hr38min
Wim Van Bijon Germiston Wheelers 200km 8hr38min
Abraham Swanepoel Individual 200km 8hr45min
Ernie Dent Florida Wheelers 200km 10hr10min
Frans Steyn Individual 200km 10hr10min
Harry Hanekom Ptm Witbank/Eskom 200km 11hr40min
Linda Hanekom Ptm Witbank/Eskom 200km 11hr40min
Betts Hanekom Individual 200km 11hr40min
Gideon Hanekom Individual 200km 11hr40min

400km BRM 9 November 2002

We had 13 finishers. The route followed Auckland Park → Potchefstroom → Orkney → Return.

Name Club Distance Time
Joe Crouch Cresta Wheelers 400km 17hr10min
Mike Nelson Midrand Country Cyclists 400km 17hr10min
Martie Du Plesses P.T.M Witbank 400km 17hr10min
Andy Coetzee Aurasan 400km 17hr15min
Louis Smit Aurasan 400km 19hr30min
Bill Dixon Cresta Wheelers 400km 20hr05min
Henning De Jager Aurasan 400km 20hr20min
Edward Thomlinson Aurasan 400km 21hr10min
Dudley Schaefer Burg Wheelers 400km 21hr10min
Marlene Van Heerden Rockhoppers Mib 400km 21hr50min
Gideon Hanekom Aurasan 400km 23hr35min
Charles Paddock Aurasan 400km 23hr35min
Harry Hanekom P.T.M Witbank 400km 23hr35min

200km BRM 1 December 2002

We had 79 finishers.

Name Club Distance Time
Louis Smit Aurasan 200km 7hr20min
Sergei Posokhov Cresta Wheelers 200km 7hr40min
Andrew Bowker Cresta Wheelers 200km 7hr40min
Jo Schwenke Cresta Wheelers 200km 7hr40min
Alan Snelling Albion Wheelers 200km 7hr45min
Hendrik Costhuizen Sunward Park Cycle Club 200km 7hr45min
Deon Rossouw Sunward Park Cycle Club 200km 7hr45min
Marten Spencer Cycle Lab 200km 7hr50min
Lodewyk De Beer Cycle Lab 200km 7hr50min
T. Hanson Cycle Lab 200km 7hr50min
Marius Bornman Parys Cycle Club 200km 7hr50min
Freddie Calitz Individual 200km 7hr55min
Ernest Stipp Germiston Wheelers 200km 8hr05min
Rodney Giddish Midrand Country Cyclists 200km 8hr05min
Wilfred Muller Cycle Lab 200km 8hr10min
Mark Tessendorff Cycle Lab 200km 8hr10min
Joe Crouch Cresta Wheelers 200km 8hr12min
Martie Du Plessis Ptm Witbank 200km 8hr12min
Jonathan Marins Cresta Wheelers 200km 8hr17min
Andy Coetzee Aurasan 200km 8hr19min
Travis King Individual 200km 8hr20min
Neil Hinsch Cresta Wheelers 200km 8hr25min
Gordon Anderson Cresta Wheelers 200km 8hr27min
Grenville Mills Cresta Wheelers 200km 8hr27min
Marius Van Zyl Cresta Wheelers 200km 8hr28min
Justin Kollberg Cresta Wheelers 200km 8hr28min
Arnold Steyn Individual 200km 8hr28min
Larry Vorster Cresta Wheelers 200km 8hr35min
Jax Snyman Cresta Wheelers 200km 8hr35min
Nick Haines Cresta Wheelers 200km 8hr35min
Bill Dixon Cresta Wheelers 200km 8hr35min
Vincent Craparo Cresta Wheelers 200km 8hr35min
Basil Pretorius Cresta Wheelers 200km 8hr35min
Stephen Amos Individual 200km 8hr35min
Marc Francios Individual 200km 8hr35min
Ysanne Amos Individual 200km 8hr35min
Andre Hinsch Cresta Wheelers 200km 8hr56min
Michael Anderson Individual 200km 8hr56min
Simon Cleminson Individual 200km 9hr10min
David Cleminson Audax U.K 200km 9hr10min
Ann Cleminson Audax U.K 200km 9hr10min
Trevor Impey Cresta Wheelers 200km 9hr12min
Philip Bowker Cresta Wheelers 200km 9hr12min
Alan Beadle Cresta Wheelers 200km 9hr45min
Simon Van Der Einde Parys Cycle Club 200km 9hr45min
Luciano Burbante Individual 200km 9hr45min
Andre Bezuidenhout Resbank Cycle Club 200km 9hr45min
Jp Bezuidenhout Resbank Cycle Club 200km 9hr45min
Barry Shaw Cresta Wheelers 200km 10hr00min
Chris Elisio Cresta Wheelers 200km 10hr00min
Nic Gadzios Cresta Wheelers 200km 10hr00min
Neville Higgs Cresta Wheelers 200km 10hr05min
Sven Iveson Cresta Wheelers 200km 10hr05min
Sean Quinn Individual 200km 10hr05min
Eugene Venter Individual 200km 10hr12min
Brian Rowbotham Club 100 200km 10hr18min
Pieter Botha Individual 200km 10hr18min
Hike Eggers Individual 200km 10hr18min
Paul Van Eeden Individual 200km 10hr20min
Dave Schutte Individual 200km 10hr20min
Marcel De Jager Individual 200km 10hr20min
Hannes Koekemoer Cresta Wheelers 200km 10hr25min
Shawn Smith Individual 200km 10hr25min
Dudley Schaefer Burg Wheelers 200km 10hr30min
Brenda Theron Cresta Wheelers 200km 10hr35min
Ivan Hind Individual 200km 10hr35min
Andre Van Wyk Cresta Wheelers 200km 10hr40min
Greig Smith Individual 200km 10hr40min
Sven Mahieu Fat Tracks M.B.C. 200km 10hr40min
Harry Mahieu Cresta Wheelers 200km 10hr45min
Ronel Tarnow Cresta Wheelers 200km 11hr00min
Eddie Tarnow Cresta Wheelers 200km 11hr00min
Ian Hammond Cresta Wheelers 200km 11hr00min
Charles Paddock Aurasan 200km 11hr10min
Marika Sillo Midrand Country Cyclists 200km 11hr10min
Edward Thomlinson Aurasan 200km 11hr15min
Christopher Gainsford Individual 200km 11hr15min
Watt Gaynor Cresta Wheelers 200km 11hr58min
Chris Sleigh Cresta Wheelers 200km 11hr58min

600km BRM 15 December 2002

We had 7 finishers. The route followed Auckland Park → Potchefstroom → Klerksdorp → Return → Pretoria East → Hartebeespoort Dam → Magaliesburg → Randfontein → Krugersdorp → Auckland Park.

Name Club Distance Time
Louis Smit Aurasan 600km 31hr25min
Joe Crouch Cresta Wheelers 600km 31hr25min
Jax Snyman Cresta Wheelers 600km 33hr15min
Dudley Schaefer Burg Wheelers 600km 35hr50min
Martie Du Plessis Ptm Witbank 600km 36hr37min
Alex Harris Individual 600km 36hr40min
Edward Thomlinson Audax 600km 37hr30min