2000 Results

We had 5 events during the year 2000.

file000347529420

200km BRM 9 January 2000

We had 9 finishers.

Name Club Distance Time
Michael Partridge Aurasan 200km 07hr35min
Dean Gouveia Aurasan 200km 07hr43min
Emmah Bosch Tour D.X.T.C 200km 07hr49min
Per Pedersen-Hoien Tour D.X.T.C 200km 07hr49min
Joe Crouch Cresta Wheelers 200km 08hr15min
Juan Moolman Aurasan 200km 10hr15min
Bruce Coldwells Cresta Wheelers 200km 10hr38min
Edward Thomlinson Aurasan 200km 10hr50min
John Morrison Aurasan 200km 10hr50min

400km BRM 12 February 2000

Leon was the only participant.

Name Club Distance Time
Leon Du Toit Individual 400km 21hr15

200km BRM 25 March 2000

We had 5 finishers.

Name Club Distance Time
Lamke Christian ARSA Cape Town 200km 8hr30min
Hannes Botes ARSA Cape Town 200km 9hr49min
Peter Gries Dorfer ARSA Cape Town 200km 11hr27min
Bernett Laufs ARSA Cape Town 200km 11hr27min
Jose Pinto ARSA Cape Town 200km 11hr27min

200km BRM 16 April 2000

This was a big event – we had 128 finishers.

Name Club Distance Time
Charles Naude Vaal C.C. 200km 6hr43min
Michael Wade Vaal C.C. 200km 6hr43min
John Beneke Riverside P.P. 200km 6hr43min
Franco Goncalves Individual 200km 6hr43min
Gerhard Hattingh Individual 200km 6hr43min
George Taylor Individual 200km 6hr43min
Henk Watermeyer Individual 200km 6hr43min
Henning Van Wyk Vaal C.C. 200km 6hr45min
Gareth Genis Individual 200km 6hr45min
Adel Du Preez Individual 200km 7hr04min
Leon Opperman Individual 200km 7hr04min
Charl Grobbelaar Midrand C.C. 200km 7hr10min
Jacques Labuschagne Individual 200km 7hr10min
Rupert Bester Individual 200km 7hr14min
Henk Voordewind Individual 200km 7hr18min
Leon Bezuidenhout Speke 200km 7hr19min
Heinrich Muller Speke 200km 7hr19min
Jan Smith Gary Beneke 200km 7hr22min
Pieter Cloete Riverside P.P. 200km 7hr22min
Ruaan Redelinghuys Individual 200km 7hr22min
Johan Caliz Individual 200km 7hr24min
Ockert Redelinghuys Individual 200km 7hr24min
Michael Vosloo Individual 200km 7hr24min
August Leibach Vaal C.C. 200km 7hr27min
Francois Boucher Individual 200km 7hr27min
Barry Grobler Individual 200km 7hr29min
Ernie Smith Individual 200km 7hr32min
Dirk Van Wyk Individual 200km 7hr33min
Willem Gibbon Riverside P.P. 200km 7hr35min
Paul Nel Riverside P.P. 200km 7hr35min
J Leigh Smith Triangle C.C. 200km 7hr35min
Nicholas Woodhouse Vaal C.C. 200km 7hr41min
Boudewyn Eras Riverside P.P. 200km 7hr41min
Marius Viloen Riverside P.P. 200km 7hr41min
Jannie Van Niekerk Triangle C.C. 200km 7hr41min
Jan De Beer Individual 200km 7hr41min
Anton Costhuizen Individual 200km 7hr41min
Jax Snyman Cresta Wheelers 200km 7hr42min
Fernando De Abreu Individual 200km 7hr43min
Johann Olivier Individual 200km 7hr43min
Christiaan Venter Individual 200km 7hr43min
Jacques Britz Individual 200km 7hr45min
Abrie Venter Speke 200km 7hr46min
Herger Hans Riverside P.P. 200km 7hr47min
Denzil Snow Omega Wheelers 200km 7hr48min
Kyle Danielson Individual 200km 7hr48min
Riaan Dreyer Individual 200km 7hr48min
Gary Hart Individual 200km 7hr48min
Wayne Kreunen Individual 200km 7hr48min
Charles Moulder Individual 200km 7hr48min
Emmah Bosch Speke 200km 7hr49min
Per Pedersen-Hoien Speke 200km 7hr49min
Francina Beyleveld Individual 200km 7hr50min
Deon Blignaut Individual 200km 7hr50min
Louis Mac Pherson Individual 200km 8hr06min
Louise Mac Pherson Individual 200km 8hr06min
Niel Lambrechts Gary Beneke 200km 8hr07min
Duncan Miller Cresta Wheelers 200km 8hr11min
Michael Botha Individual 200km 8hr12min
Bennie Geldenhuys Individual 200km 8hr12min
Jacques Roux Individual 200km 8hr12min
John Wright Individual 200km 8hr12min
Giles Maire Individual 200km 8hr14min
Rassie Van Der Merwe Individual 200km 8hr14min
Johnny Watkins Triangle C.C. 200km 8hr15min
Guy Daniels Cresta Wheelers 200km 8hr22min
Piet Van Der Merwe Samancor C. 200km 8hr24min
Ashley Bartlett Individual 200km 8hr39min
Douw Steyn Individual 200km 8hr39min
Tienie Van Dyk Individual 200km 8hr39min
Nicholas Hopper Individual 200km 8hr40min
Dudley Schaefer Burg Wheelers 200km 8hr42min
Jos Deysel Individual 200km 8hr42min
Josia Deysel Individual 200km 8hr42min
Marius Boucher Triangle C.C. 200km 8hr55min
Cobus Botha Individual 200km 8hr55min
Rudie De Klerk Individual 200km 8hr55min
Andrew Nisbet Individual 200km 8hr55min
Jonathan Whyte Individual 200km 8hr55min
Johan Gouws Individual 200km 8hr56min
John Hopper Graham Individual 200km 8hr56min
Herman Fouche Individual 200km 8hr57min
Bossie Bosman Individual 200km 8hr59min
Deon Edmunds Individual 200km 9hr00min
Thomas Prins Individual 200km 9hr04min
Mariana Venter Individual 200km 9hr04min
Timothy Watson Individual 200km 9hr04min
Gideon Bosch Individual 200km 9hr10min
Whitey Prins Individual 200km 9hr10min
Johan Rudolph Riverside P.P. 200km 9hr11min
Trienie Rudolph Riverside P.P. 200km 9hr11min
Ian Du Plessis Individual 200km 9hr11min
Riaan Habig Individual 200km 9hr11min
Pieter Jansen V Vuuren Individual 200km 9hr11min
Apie Swanepoel Individual 200km 9hr11min
Willie Van Staden Individual 200km 9hr11min
Jamie Roets Individual 200km 9hr12min
Chris Coetzee Individual 200km 9hr14min
Willie Swartz Individual 200km 9hr14min
Johan Van Rensburg Individual 200km 9hr14min
Rialize Van Rensburg Individual 200km 9hr14min
Christo Erasmus Individual 200km 9hr18min
Andre Scholts Individual 200km 9hr18min
Steve Barnes Individual 200km 9hr19min
Erik Bosman Individual 200km 9hr22min
Dave Van Rensburg Individual 200km 9hr24min
Tommy Theron Individual 200km 9hr27min
Toelie Volschenk Individual 200km 9hr27min
Jan Keyser Venter Individual 200km 9hr37min
Boyd Smit Individual 200km 10hr00min
Hank Van Der Berg Individual 200km 10hr00min
Johannes Rudolph Riverside P.P. 200km 10hr08min
Eddie Thomlinson ARSA North 200km 10hr13min
Stephen Winks Individual 200km 10hr14min
André Viljoen Riverside P.P. 200km 10hr20min
Dawid Du Plessis Individual 200km 10hr27min
Frans Van Aswegen Individual 200km 10hr27min
Pj Van Zyl Individual 200km 10hr27min
Pet Emmott Individual 200km 10hr40min
Evan Howell Individual 200km 10hr40min
Gregory Hopwood Individual 200km 10hr42min
Kevin Lambrecht Individual 200km 10hr42min
Louis Lambrecht Individual 200km 10hr42min
Johan Er Westhuizen Individual 200km 11hr11min
Niel Er Westhuizen Individual 200km 11hr11min
Dawie Bornman Individual 200km 11hr12min
Lorraine Clarke Riverside P.P. 200km 11hr19min
Wiko Er Westhuizen Individual 200km 11hr24min

200km BRM 18 April 2000

Another large event – we had 65 finishers.

Name Club Distance Time
Chris Coetzee Individual 200km 6hr45min
Adrian Green Midrand Country Cyclists 200km 6hr50min
Johan Calitz Vaal C.C. 200km 6hr53min
Henning Van Wyk Vaal C.C. 200km 6hr53min
Sam Cockrane Speke 200km 6hr53min
Charles Naude Individual 200km 6hr53min
Andries Van Der Merwe Triangle C.C 200km 6hr55min
Frans Artunes Individual 200km 6hr55min
Herbert Lloyd Individual 200km 6hr55min
Dave Van Straten Individual 200km 6hr55min
Jan Smith Individual 200km 7hr20min
Johan Roux Triangle C.C 200km 7hr37min
Riaan Van Niekerk Triangle C.C 200km 7hr37min
John Watkins Triangle C.C 200km 7hr37min
Leonie Watkins Triangle C.C 200km 7hr37min
Glen Southern Individual 200km 7hr37min
Gareth Gill Individual 200km 7hr38min
Greg Norman Individual 200km 7hr38min
Johannes Nhlapo Aurasan 200km 7hr40min
Charl Grobbelaar Midrand Country Cyclists 200km 7hr40min
Trevor Jones Individual 200km 7hr40min
Ryan Knezovitch Individual 200km 7hr40min
Romeo Leisher Individual 200km 7hr40min
Graeme McCallum Individual 200km 7hr40min
Alan Snelling Individual 200km 7hr40min
Olaf Wyberneit Individual 200km 7hr40min
Gordon Moore Individual 200km 7hr50min
Pieter Cloete Riverside P.P 200km 7hr55min
Rita McGuire Individual 200km 7hr55min
Mike Nelson Midrand Country Cyclists 200km 7hr56min
Jimmy Briers Individual 200km 7hr56min
Gino De Martinis Individual 200km 7hr56min
Jannie Van Niekerk Triangle C.C 200km 8hr00min
Des Fourie Individual 200km 8hr07min
Hans Tesson Riverside P.P 200km 8hr08min
Rubert Bester Individual 200km 8hr08min
Chris Botha Individual 200km 8hr08min
Johan Schwartz Triangle C.C 200km 8hr45min
Ronel Schwartz Triangle C.C 200km 8hr45min
August Leibach Vaal C.C. 200km 8hr50min
Jeffrey Smith Individual 200km 8hr50min
Ruhan Steyn Individual 200km 8hr50min
Apie Swanepoel Individual 200km 8hr50min
Marius Visagie Individual 200km 8hr50min
Francina Beyleveld Speke 200km 9hr12min
Emmah Bosch Speke 200km 9hr12min
Per Perderson-Hoien Speke 200km 9hr12min
Nicolas Gadzios Cresta Wheeelers 200km 9hr30min
Jax Snyman Cresta Wheeelers 200km 9hr30min
Matthew Lane Aurasan 200km 9hr40min
Christo Botha Individual 200km 9hr40min
Orlando Desa Individual 200km 9hr40min
Greg Mawdsley Individual 200km 9hr40min
Andrew Souire Individual 200km 9hr40min
Edward Thomlinson Aurasan 200km 9hr55min
Anne Roussouw Aurasan 200km 10hr00min
Raymond Roussouw Aurasan 200km 10hr00min
Leon Bezuidenhout Speke 200km 10hr15min
Heinrich Muller Speke 200km 10hr15min
Abri Venter Speke 200km 10hr15min
Liezel Muller Individual 200km 10hr15min
Stephen Winks Aurasan 200km 10hr20min
Mauritz Boshoff Individual 200km 10hr26min
Werner Boshoff Individual 200km 10hr26min
Desmond Kelly Riverside P.P 200km 16hr40min